SKLEP
SKLEP

BLOG

Co warto zrobić kiedy dziecko zalewa złość.

Artykuł opublikowany: 17 maja 2020
Autorka: Agnieszka Misiak
Przypomnij sobie sytuację, w której ostatnio doświadczyłeś wybuchu złości dziecka, pamiętasz ten poziom dźwięku, płacz zawodzący, krzyk, lawinę oskarżeń? Pamiętasz jak łatwo ta mieszanka odpala układ nerwowy dorosłego? Dorosły najczęściej najpierw tłumaczy używając logicznych argumentów 'że nic się nie stało', 'stało się bo' co zazwyczaj eskaluje furię. Wyeskalowana brzmi mniej więcej 'nie chcę cię słuchać, idź stąąąąd', 'jesteś taka głupia'. Później próbujemy przeczekać, przytulić - i często zostajemy odepchnięci. I koniec końców w którymś momencie odpalamy.
 
W tym systemie szanse na sukces są mizerne, podjęte działania nie bardzo adekwatne do tego co dzieję się w pobudzonym układzie nerwowym dziecka, żeby nie powiedzieć całkiem nieadekwatne 🙂
 
Wyobraźcie sobie, że hmm wjechałam w bramę, zderzak wisi, brama się nie zamyka, złość mnie zalewa, amok. Ale mąż mi tłumaczy 'że tak się dzieje bo jeżdżę na pamięć i muszę jednak zerkać w lusterko' - o panie, już czuję jak mi to pomaga. A potem próbuje mnie przytulić.
Jakoś wobec dorosłych tej procedury nie stosujemy. No chyba, że chcemy się pokłócić. To jest sposób niezawodny.
 
A zapominamy o tym, że jednym z naszych najważniejszych zadań jest kontenerowanie czyli pomieszczenie tego co z dziecka się wylewa. Najtrudniejsza funkcja w rodzicielskiej aplikacji. Mega trudna ale my lubimy włączyć wersję 3.0 i dołączyć tłumaczenie, argumenty, odwoływanie się do konsekwencji i w efekcie skazać się na mieszczenie już nie fali złości ale całego tsunami.
 
Mieszczenie oznacza najczęściej bycie, oznacza, że mamy mózg nastawiony na 'to nie jest o mnie'. Wiem, że z dziecka wylewa się kortyzol i adrenalina, wylewa się niestety wyciem i paskudnymi słowami.Bycie oznacza, że widzę cały proces, który toczy się w tle w układzie nerwowym i wiem, że on musi się przetoczyć ż e b y podjąć cały szereg działań.
 
Mieszczenie jest bardzo trudne, łatwiej tym, których emocje rodzice mieścili systematycznie i łatwiej tym, którzy dbają o przestrzeń na emocje dziecka, które musimy zmieścić, czasem kilka razy w ciągu dnia.
 
Mieścimy tsunami żeby oddać je w formie małej kropli, jednego czasem zdania 'trudno ci było dzisiaj na rowerze, widziałam, trudno'. Tsunami, które trwało 45 minut i słyszeli je sąsiedzi dwa domy dalej było tylko o tym, o porażce, że rower głupi, że dzień po dniu nie ma sukcesu, że inne dzieci już jeżdżą. Nie było o nas. Właśnie po to mieścimy i wytrzymujemy, żeby oddać dziecku wyjaśnienie co się z nim działo, co właściwie zaszło. Nie stało się, że dziecko jest rozwydrzone,robi sceny, przesadza i za dużo sobie pozwala. Oddajemy kawałek poukładanej rzeczywistości. Wewnętrznej i zewnętrznej.
 
Żeby to zrobić trzeba zadbać o kilka rzeczy, między innymi o pustą przestrzeń, gotową na przyjęcie tsunami.
 
Ja dbam o moją bieganiem, na zdjęciu widzicie moją stałą trasę, biegnąc wylewam to co wpuściłam wczoraj i przedwczoraj. Żeby zrobić miejsce na nowe.
A Wy jak dbacie o swoją przestrzeń? Co robicie żeby było w niej miejsce? Nie zawsze da się zrobić coś dużego, jak dwugodzinne spotkanie z koleżanką - jeśli kogoś to regeneruje oczywiście 🙂 Ale czy znajdujecie każdego dnia czas właśnie na reset tej przestrzeni? Może to oznaczać, że na obiad będą pierogi ze szpinakiem z Lidla, bo tylko w ten sposób wykroicie 30 minut żeby posiedzieć z kawą i przejrzeć książkę czy gazetę. Czasem rezygnujemy z tego bo wydaje się nam egoistyczne; wybieram kawę zamiast porządnego obiadu dla dziecka. Ale to bywa też decyzja; porządny obiad albo siły na wspieranie przedszkolaka, który ma trudny dzień albo moment rozwojowy. I jak spojrzymy na to z tej perspektywy - już nie wygląda tek egoistycznie.
Dbajcie o reset tej przestrzeni, nawet jeśli oznacza to czasem wybór, który dla otoczenia nie wygląda jak 'nastawiony dziecko'.
A jeśli potrzebujesz wiedzy o wspieraniu dziecka w radzeniu sobie z trudnymi emocjami`zapraszam Cię na WEBINAR 24.06.2020 KIEDY DZIECKO MIJA SIĘ Z PRAWDĄ

KIEDY DZIECKO KLAMIE

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim z innymi. Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

closechevron-rightchevron-downphonefacebookbarsenvelopeyoutube-playScroll Up