Post VIDEO

SET Psychologa to moje spotkania z Wami w mediach społecznościowych, FB Live podczas których rozmawiamy na tematy, o które często pytacie. Nagrania tych spotkań zamieszczam również tutaj. Jeśli chcesz dowiadywać się o spotkaniach online, "na żywo" i chcesz być uczestnikiem – kliknij i zapisz się na newsletter!

Uczeń przeszkadza na lekcji. Dla rodziców i nauczycieli.

Opublikowany:
21 lutego 2020
|   13 komentarzy

Jeśli jesteś rodzicem wymęczonym uwagami 'znowu nie uważa / wstaje / skubie / zagaduje', jeśli jesteś nauczycielem który szuka strategii pracy z trudnym zachowaniem na lekcji - to wideo jest dla Ciebie.

O czym mówię?

- Co może stać za szeroko rozumianym przeszkadzaniem: nie uważaniem, wstawaniem, zagadywaniem

- Jak interpretować 'przeszkadzające zachowania'? Jak widzieć za nimi trudność i przeciążenie?

- Jak wspomagać dzieci nadruchliwe, które mają kłopot żeby wysiedzieć w ławce?

- Jak pomóc dziecku, które ma kłopot z koncentracją uwagi?

- Jak przeszkadzanie wiąże się z funkcjonowaniem społecznym dziecka i jego miejscem w zespole klasowym? - Jakie działania dorosłych nasilają trudne zachowania (mimo całkiem innych intencji)

- Co może zrobić rodzic a co nauczyciel

Jeśli podobał Ci się ten film, podziel się nim z innymi. Dziękuję!
.
Oglądaj poprzednie video

13 comments on “Uczeń przeszkadza na lekcji”

 1. A co jezeli nauczyciele nadal twierdza, ze dziecko wedlug nich jest poprostu niegrzeczne, musi byc posluszne, znac zasady I granice.

  1. Niestety, nie zawsze inni dorośli towarzyszący dziecku podzielają nasze poglądy dotyczące rozumienia trudnych zachowań u dziecka i tego, że są one informacją o nieradzeniu sobie o potrzebie dodatkowego wsparcia i poszukania przyczyny. A niekoniecznie sygnałem do dyscyplinowania. Ja w pytaniu widzę 2 obszary: po pierwsze zaopiekowanie się dzieckiem: Michał ja wiem, że nie zrobiłeś tego specjalnie / pomyślimy co zrobić żeby było ci łatwiej / żebyś (na przykład) mógł zachować się inaczej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby powiedzieć "Ja widzę twoje zachowanie inaczej niż pani, wiem, że pani była zła i zdenerwowana. Ale ja nie myślę, że jesteś niegrzeczny. Myślę, że ci trudno". A drugi obszar to niepoddawanie się i wydeptywanie ścieżki w szkole. Ale ni ścieżki walki tylko siadania do rozmowy o konkretach: ok łazi po klasie, co możemy zrobić żeby mógł inaczej rozładować napięcie? OK, nie pisze w zeszycie; od czego możemy zacząć zmianę? Co ja mogę zrobić a co pani? Rodzic nie może obrazić się na szkołę, na nauczyciela, który w trudnym zachowaniu widzi całkiem coś innego - rodzic szuka sił na kolejne i kolejne podejście, w każdej nowej sytuacji i przy każdym nowym problemie.

 2. Dziękuję. A kiedy wychowawca proponuje, zeby zapisac takie dziecko na TUS? Mam mieszane uczucia... troche z tresura mi sie kojarzy...

  1. Nie jestem specjalistą od TUS ale dobrze prowadzone zajęcia, w małej, stałej grupie dzieci, dobrze dobranych ze względu na potrzeby i trudności - zaszkodzić nie może

 3. A czy dobrym pomysłem sa wszelkie próby poprzez motywacj zewnętrzna? Tablice, buźki, punkty, kwadraciki itp?

  1. Chyba nie ma tu globalnej prawdy, uznanej za jedyną słuszną. Ja jestem przeciw, bo wpisuje się to w moje podejście do rozumienia problemów dziecka. Jeśli pyta Pani o mnie - ja nie widzę sensu.

 4. Nie wyobrażam sobie codziennie pytać uczniów o ich stan emocjonalny. Bardzo często dzieci nie potrafią nawet nazwać, określić swojego stanu. Mam kilku uczniów w klasie z symptomami nadruchliwości, raczej nie mogę ich wypuścić z klasy na korytarz, żeby sobie pospacerowali, bo od razu cała klasa też by chciała spacerować.

  1. Tak. Ja też nie wyobrażam sobie, żeby pytać dzieci o stan emocjonalny. Nawet dorosłych nie polecam, bo jednak pytanie 'Jaki jest twój stan emocjonalny' - może być trudne. Dlatego w wideo, które Pani obejrzała mówię , żeby umówić się z wybranym dzieckiem (tym, które ma szczególne trudności z samoregulacją) że będzie miało w piórniku wklejone 4 buźki obrazujące różne emocje. A kiedy nauczyciel przechodzi obok dziecka patrzy w jaką 'bużkę' dziecko stuknęło palcem. Tym samym dostaje bezcenną informację o tym, że np dziecko jest na krawędzi wybuchu a to umożliwia podjęcie działań zanim mleko się wyleje. Ta metoda uczy też dzieci monitorowania narastającego napięcia emocjonalnego co jest dosyć istotne przy kłopotach z samoregulacją. Podsumowując, o stan emocjonalny i hurtem wszystkich dzieci - nie pytajmy.
   Jeśli chodzi o drugą część Pani komentarza. To, że dziecko z cukrzycą może jeść na lekcji czekoladę nie oznacza, że wszyscy mogą ułożyć stosik wafelków na ławce. To, że dziecko z zaburzeniami lękowymi nie odpowiada nigdy na forum i przy tablicy nie oznacza, że cała klasa zaprzestaje. To, że dziecko z Zespołem Touretta pokrzykuje na lekcji (bo ma tiki wokalne) nie oznacza, że inni też prawda?
   To by oznaczało, że nie możemy wprowadzać zindywidualizowanych metod pracy dla dzieci z diagnozą i specjalnymi potrzebami bo zaraz cała klasa będzie chciała. To jest kwestia wprowadzenia tych innych zasad i przygotowania dzieci do tego, że generalnie nauczyciel nie pracuje z każdym tak samo bo dzieci nie spadają przecież z taśmy, mają inne profile możliwości, inne diagnozy. Przygotowania grupy, że nauczyciel ma rózne rozwiązania - tak jak są różne potrzeby

 5. I to chyba niestety jest podstawowym problemem większości nauczycieli. Nie trzeba pytać o uczucia, je trzeba czuć..... Skupianie się na tym, że nie mogę czegoś zrobić dla ucznia prezentującego trudne zachowanie, bo co powiedzą, pomyślą inni.....

  1. Rozumiem, co ma Pani na myśli. Ale nie wymagałabym, żeby jeden nauczyciel rozpoznał co tam się kłębi w 20 uczniów :). To byłoby trudne, poza tym nie chodzi o przypuszczenia i podejrzenia ale o sprawdzanie "Michał, mam wrażenie, że jesteś smutny, dobrze mi się wydaje?" Chodzi o empatyczną komunikację bardziej niż emocjonalny rentgen w oczach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się na newsletter
i pobierz bezpłatny poradnik!
Wsparcie Koncentracji Uwagi Dziecka - Agnieszka Misiak
.
Dołącz do grupy FB
Dziecko z trudnościami emocjonalnymi
Agnieszka Misiak - CYANAgnieszka Misiak - RED
chevron-rightphonefacebookenvelopeyoutube-playScroll Up