Dla kogo jest ten kurs?
Szkolenie skierowane do nauczycieli, wychowawców, pedagogów – osób, które w swojej codziennej pracy spotykają się z dziećmi w placówkach edukacyjnych (dla szkół podstawowych).
Cel kursu
Celem szkolenia jest wyposażenie uczestników w narzędzia wspierające regulację emocji dziecka w kontekście wyzwań jakie niesie ze sobą lekcja i funkcjonowanie w zespole klasowym. To szkolenie skierowane jest do rad pedagogicznych, które chcą odejść od dyscyplinowania, wpisywania uwag i punktów ujemnych oraz podpisywania "kontraktów', w których uczeń obiecuje poprawę, bo te metody niczego niczego nie wnoszą. Co łatwo zaobserwować u każdego ucznia z trzycyfrową liczbą punktów ujemnych. Podstawowe obszary problemowe dotyczą wspierania dziecka w obszarze radzenia sobie z emocjami na lekcji: ze złością, z frustracją wynikającą z porażki, przeciążenia oraz z zachowaniami wynikającymi z etapu rozwojowego jak na przykład opozycyjność związana z okresem dojrzewania, które przecież może wystartować już u 11 latka .
Program i zawartość kursu
🔴 PROGRAM WERSJI PODSTAWOWEJ (5H DYDAKTYCZNYCH)
Dlaczego to jest ważne? Nauczyciel może mieć wspaniałe kompetencje dydaktyczne, ale jeśli nie radzi sobie z zachowaniami, które wynikają z etapu rozwoju dziecięcego układu nerwowego albo ze swoimi emocjami - nigdy kompetencji dydaktycznych nie wykorzysta. Bo dzieci w lęku niczego się nie uczą. Nie uczą się też, kiedy czują, że ktoś ich nie lubi, nie staje po ich stronie. Bez kompetencji pracy relacją nauczyciel ciągle walczy z uczniami i sięga po dyscyplinowanie, które przynosi skutek na chwilę.
Dlaczego to jest ważne? Bo Paweł, który pokłada się na ławce i mówi "Sama sobie to napisz" i Kasia, która zachowuje się identycznie potrzebują r ó ż n y c h strategii. Przecież każdy pacjent z tym samym objawem "boli mnie kolano" otrzymuje inną pomoc - która zależy od przyczyny ale i ... od wieku pacjenta.
Dlaczego to jest ważne? Bo koncentrując się na objawie wprowadzamy krótkotrwałą zmianę i nie bardzo wypracowujemy narzędzi, które pomogłyby jutro i pojutrze.
Dlaczego to jest ważne? Bez tej wiedzy, wiele zachowań dzieci łatwo jest traktować personalnie: jako atak i prowokację. Wtedy nauczyciel wikła się w niepotrzebne przepychanki słowne, eskaluje konflikt albo wysyła do pani pedagog - co dla większości uczniów jest bardzo przyjemną przerwą w lekcji.
Dlaczego to jest ważne? Bez tych kompetencji lekcja to ciągła przepychanka rozgrywająca się pomiędzy "usiądź" - "przestań" - "wracaj na miejsce"
Dlaczego to jest ważne? Dzieci mają niedojrzały układ nerwowy, a szczególnie te ośrodki, które są odpowiedzialne za hamowanie reakcji, przewidywanie konsekwencji swoich działań i branie pod uwagę zasad i uczuć innych ludzi. W każdej klasie znajdzie się dziecko, któremu jest szczególnie trudno zarządzać emocjami, które łatwo wpada w złość, które reaguje nieadekwatnie do sytuacji. Bez kompetencji, które pomogą uczniowi lepiej radzić sobie z emocjami - nauczyciel będzie zawsze musiał zajmować się sytuacją, w której mleko już się rozlało czyli wybuchem złości.
🔴PROGRAM WERSJI PRO czyli spotkanie drugie, które obejmuje następujące zagadnienia:
Dlaczego to jest ważne? Narzędzia wspierające gotowość do współpracy szczególnie w relacji z uczniami osadzonymi w etykiecie 'zbuntowanych' i 'opozycyjnych' są niezbędne, żeby nie poświęcać 30 minut lekcji na dialog "Ja się nie przesiądę / A właśnie, że się natychmiast przesiądziesz"
Dlaczego to jest ważne? W każdej klasie są dzieci mocno osadzone w jakiejś roli, do której predysponują ich najczęściej własne trudności lub niskie kompetencje np. w obszarze umiejętności społecznych. Bez wiedzy o tym jak kontekst kolegów patrzących na Michała uruchamia lub nasila jego trudne zachowania - nie da się dobrać skutecznej strategii ułatwiającej stabilizację sytuacji.
Jak uczestnicy realizują kurs?
W szkoleniu będziesz uczestniczyć poprzez platformę ClickMeeting. Dzień przed wyznaczoną datą szkolenia otrzymasz swój własny, indywidualny link, który daje dostęp jednej osobie. * Jeśli uczestniczysz używając komputera wybierz przeglądarkę Chrome, Safari lub Firefox, jeśli przez telefon wybierz Chrome lub Safari. Zamknij wszystkie zbędne programy i okna w przeglądarce. Sprawdź czy nie masz wyciszonego dźwięku. Kliknij w otrzymany link i już. Widzimy się. Każdy uczestnik może w trakcie szkolenia zadawać pytania i zgłaszać swoje sytuacje problemowe.

