Szkolenie dla Rad Pedagogicznych

"A ja tego pisał nie będę"! Praca z trudnym zachowaniem ucznia na lekcji.

Cena szkolenia:
 zł
 od osoby.
Szkolenie online na platformie ClickMeeting!
Czas trwania kursu online:
Szkolenie Podstawowe 5h (jedno spotkanie) Szkolenie PRO 10 h (dwa spotkania po 5h)
Minimalna liczba uczestników:
15 osób
Prowadzący:
Agnieszka Misiak
Kontakt z Organizatorem:
kontakt@agnieszkamisiak.pl
Koszt? Kliknij poniższy przycisk, aby dostać wycenę
Zamawiam ten kurs dla mojego zespołu!
.

Dla kogo jest ten kurs?

Szkolenie skierowane do nauczycieli, wychowawców, pedagogów – osób, które w swojej codziennej pracy spotykają się z dziećmi w placówkach edukacyjnych (dla szkół podstawowych).

Cel kursu

Celem szkolenia jest wyposażenie uczestników w narzędzia wspierające regulację emocji dziecka w kontekście wyzwań jakie niesie ze sobą lekcja i funkcjonowanie w zespole klasowym. To szkolenie skierowane jest do rad pedagogicznych, które chcą odejść od dyscyplinowania, wpisywania uwag i punktów ujemnych oraz podpisywania "kontraktów', w których uczeń obiecuje poprawę, bo te metody niczego niczego nie wnoszą. Co łatwo zaobserwować u każdego ucznia z trzycyfrową liczbą punktów ujemnych. Podstawowe obszary problemowe dotyczą wspierania dziecka w obszarze radzenia sobie z emocjami na lekcji: ze złością, z frustracją wynikającą z porażki, przeciążenia oraz z zachowaniami wynikającymi z etapu rozwojowego jak na przykład opozycyjność związana z okresem dojrzewania, które przecież może wystartować już u 11 latka .

Program i zawartość kursu

🔴 PROGRAM WERSJI PODSTAWOWEJ (5H DYDAKTYCZNYCH)

  • Jak przejść od dyscyplinowania do wspierania i pracy relacją? Jak zadbać o relację szczególnie z uczniem trudnym?
  • Dlaczego to jest ważne? Nauczyciel może mieć wspaniałe kompetencje dydaktyczne, ale jeśli nie radzi sobie z zachowaniami, które wynikają z etapu rozwoju dziecięcego układu nerwowego albo ze swoimi emocjami - nigdy kompetencji dydaktycznych nie wykorzysta. Bo dzieci w lęku niczego się nie uczą. Nie uczą się też, kiedy czują, że ktoś ich nie lubi, nie staje po ich stronie. Bez kompetencji pracy relacją nauczyciel ciągle walczy z uczniami i sięga po dyscyplinowanie, które przynosi skutek na chwilę.

  • Jak rozumieć i interpretować trudne zachowania uczniów?

    Dlaczego to jest ważne? Bo Paweł, który pokłada się na ławce i mówi "Sama sobie to napisz" i Kasia, która zachowuje się identycznie potrzebują r ó ż n y c h strategii. Przecież każdy pacjent z tym samym objawem "boli mnie kolano" otrzymuje inną pomoc - która zależy od przyczyny ale i ... od wieku pacjenta.

  • Jak pracować bardziej nad przyczyną niż nad objawem?
  • Dlaczego to jest ważne? Bo koncentrując się na objawie wprowadzamy krótkotrwałą zmianę i nie bardzo wypracowujemy narzędzi, które pomogłyby jutro i pojutrze.

  • Trudności w zachowaniu związane z etapem rozwojowym: możliwości i ograniczenia wynikające z wieku: czego w kontekście radzenia sobie z emocjami możesz oczekiwać od siedmio i dwunastolatka?

    Dlaczego to jest ważne? Bez tej wiedzy, wiele zachowań dzieci łatwo jest traktować personalnie: jako atak i prowokację. Wtedy nauczyciel wikła się w niepotrzebne przepychanki słowne, eskaluje konflikt albo wysyła do pani pedagog - co dla większości uczniów jest bardzo przyjemną przerwą w lekcji.

  • Wybuchy złości na lekcji: rozpoznawanie objawów sygnalizujących wybuch, metody zapobiegania - wczesna interwencja,  wsparcie dziecka w trakcie wybuchu złości, szukanie indywidualnych rozwiązań dostosowanych do potrzeb dziecka
  • Wspieranie dziecka z nadruchliwością psychoruchowa podczas lekcji czyli takiego, które nie wysiedzi 45 minut. Niestety, wysyłanie po gąbkę nie wystarcza.

    Dlaczego to jest ważne? Bez tych kompetencji lekcja to ciągła przepychanka rozgrywająca się pomiędzy "usiądź" - "przestań" - "wracaj na miejsce"

  • Narzędzia wspierające dzieci, które mają trudność z monitorowaniem narastającego napięcia i regulacją emocji - narzędzia do wykorzystania podczas lekcji.

    Dlaczego to jest ważne? Dzieci mają niedojrzały układ nerwowy, a szczególnie te ośrodki, które są odpowiedzialne za hamowanie reakcji, przewidywanie konsekwencji swoich działań i branie pod uwagę zasad i uczuć innych ludzi. W każdej klasie znajdzie się dziecko, któremu jest szczególnie trudno zarządzać emocjami, które łatwo wpada w złość, które reaguje nieadekwatnie do sytuacji. Bez kompetencji, które pomogą uczniowi lepiej radzić sobie z emocjami - nauczyciel będzie zawsze musiał zajmować się sytuacją, w której mleko już się rozlało czyli wybuchem złości.

  • 🔴PROGRAM WERSJI PRO czyli spotkanie drugie, które obejmuje następujące zagadnienia:

  • 'Niech sobie to pani sama napisze!' - opozycyjność, odmowa wykonania polecenia.

    Dlaczego to jest ważne? Narzędzia wspierające gotowość do współpracy szczególnie w relacji z uczniami osadzonymi w etykiecie 'zbuntowanych' i 'opozycyjnych' są niezbędne, żeby nie poświęcać 30 minut lekcji na dialog "Ja się nie przesiądę / A właśnie, że się natychmiast przesiądziesz"

  • 'Co za debilna lekcja' - radzenie sobie z prowokacją słowną, agresją słowną, otwartym konfliktem z uczniem na tle reszty grupy - praca na konkretnych przykładach, sytuacjach, dialogach i zrachowaniach uczniów - zachowania dorosłego, które stabilizują konflikt.
  • Dobór strategii pracy z uczniem trudnym ze względu na jego miejsce w strukturze zespołu klasowego. Zespół klasowy jako struktura - diagnostyczny rzut oka na klasę.
  • Dlaczego to jest ważne? W każdej klasie są dzieci mocno osadzone w jakiejś roli, do której predysponują ich najczęściej własne trudności lub niskie kompetencje np. w obszarze umiejętności społecznych. Bez wiedzy o tym jak kontekst kolegów patrzących na Michała uruchamia lub nasila jego trudne zachowania - nie da się dobrać skutecznej strategii ułatwiającej stabilizację sytuacji.

  • Rozmowa interwencyjna z uczniem (indywidualna) - etapy rozmowy, która wspiera kontakt i relacje mimo trudnego zachowania.
  • Uwaga w dzienniczku - kiedy ma sens i jak przekształcić ją w informację zwrotną, która buduje relacje i nie stawia nauczyciela w pozycji dorosłego, który ma nadzieję, że uczeń dostanie karę.
  • Pedagog szkolny w pracy z trudnym uczniem, również w obszarze wsparcia relacji nauczyciel - uczeń - dobre praktyki
  • Jak uczestnicy realizują kurs?

    W szkoleniu będziesz uczestniczyć poprzez platformę ClickMeeting. Dzień przed wyznaczoną datą szkolenia otrzymasz swój własny, indywidualny link, który daje dostęp jednej osobie. * Jeśli uczestniczysz używając komputera wybierz przeglądarkę Chrome, Safari lub Firefox, jeśli przez telefon wybierz Chrome lub Safari. Zamknij wszystkie zbędne programy i okna w przeglądarce. Sprawdź czy nie masz wyciszonego dźwięku. Kliknij w otrzymany link i już. Widzimy się. Każdy uczestnik może w trakcie szkolenia zadawać pytania i zgłaszać swoje sytuacje problemowe.

    Prowadzący:  Agnieszka Misiak

    Statut firmy szkoleniowej SET
    envelope-ousercloseclock-omap-markerchevron-downfacebook-squarebarsenvelopeangle-double-upticketyoutube-playinstagrammalecart-arrow-down