Najnowszy artykuł

22 grudnia 2022

Idealny prezent dla trzylatka i czternastolatka. Za zero złotych.

Najlepszy prezent dla każdego dziecka. Dla trzylatka i dla szesnastolatka. Za zero złotych. Ten tytuł obiecuje sporo, bo jednak najlepszy prezent dla każdego dziecka niezależnie od wieku to brzmi jak K2 w kategorii prezent. A jednak.
Czytaj dalej...
1 2 3 28

Wcześniejsze artykuły

Wybierz interesującą Cię kategorię postów:
wyzwania przedszkolne
wyzwania szkolne
wyzwania rodzicielskie
trudne emocje
kary i nagrody
Wszystkie Kategorie

Czarne chmurki, karne krzesełka. O karach w szkole i w przedszkolu.

31 marca 2022
Dowiadujesz się, że Twoje dziecko siedziało w przedszkolu na karnym krzesełku, że dostało czarne chmurki lub w szkole otrzymało wsparcie w postaci punktów ujemnych, ewentualnie stało w kącie lub zostało wyprowadzone do innej grupy.
Czytaj dalej...
bez-kategoriikary-i-nagrodywyzwania-przedszkolnewyzwania-szkolne

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

3 marca 2022
Jeśli umiera dziadek, mama w szpitalu jest w gorszym stanie, zapowiadają wichury na weekend, czekacie na wynik testu Covidowego, rozmawiacie o rozwodzie, macie kłopoty w spłacie kredytu, wybucha wojna na Ukrainie - dziecko w i e, że coś się dzieje.
Czytaj dalej...
bez-kategoriitrudne-emocjewyzwania-rodzicielskie

Jak wybierać współpracę z dzieckiem zamiast posłuszeństwa?

18 listopada 2021
Pięciolatek leży na podłodze w Lidlu i wyje bo on chce ten zestaw Lego i bez niego nie wyjdzie ze sklepu. Jedną z przyczyn może być fakt, że nie sikał od 9 rano, nic nie jadł od śniadania bo na obiad w przedszkolu dali buraczki.
Czytaj dalej...
trudne-emocjewyzwania-rodzicielskie

Kiedy adaptacja do przedszkola nie przestaje być trudna.

14 października 2021
Na co warto zwrócić uwagę, kiedy proces adaptacji trwa już od jakiegoś czasu,  a dziecku jest tak samo trudno?
Czytaj dalej...
bez-kategoriiwyzwania-przedszkolne

Ile powinna trwać adaptacja?

23 września 2021
Jak długo powinna trwać adaptacja szkolna i przedszkolna? Często rodzice zadręczają się rozmyślaniem, czy trudne wejścia i trudne rozstania w szatni nie powinny się już skończyć. Czy skoro jest już końcówka września, to jeszcze mieści się w normie, czy już nie?
Czytaj dalej...
wyzwania-przedszkolne

Jak pomóc dziecku wrócić do szkoły i przedszkola po przerwie?

29 kwietnia 2021
Przed powrotem do szkoły czy przedszkola dzieciom może być bardzo trudno. Nieważne czy przerwę wymusiła angina, czy jest ona wymuszona decyzją dorosłych i pandemią. Dziecko wypada z wypracowanych schematów.
Czytaj dalej...
trudne-emocjewyzwania-szkolne

Kiedy chcesz wychować dziecko inaczej niż Ciebie wychowywano.

21 kwietnia 2021
O nie! Ja będę robić inaczej. Będę wychowywać moje dzieci inaczej, niż mnie wychowywano. Nie będę krzyczeć, nie będę motywować do nauki zabraniem kieszonkowego i nie będę ich zachęcać do wyjścia z placu zabaw pomysłem ‘że to ja idę, a ty sobie zostań’. Myślisz tak czasem?
Czytaj dalej...
wyzwania-rodzicielskie

Jak uczyć dziecko wyrażania emocji słowami?

24 marca 2021
Michał ma 6 lat, wychodzi wieczorem z kąpieli, nic nie zapowiada katastrofy. Ubiera się w pidżamę, wtem, jedna ręka utyka w rękawie, po minucie szamotania Michał krzyczy, że nienawidzi tej pidżamy, a Ty dałaś mu ją specjalnie. Bo wiesz, że on jej nie cierpi i właśnie dlatego, na złość, ją wybrałaś.
Czytaj dalej...
trudne-emocjewyzwania-przedszkolne

Jak wesprzeć dziecko, kiedy nie daje rady.

23 lutego 2021
Przypomnij sobie wszystkie sytuacje, w których zerkasz z zazdrością na innych rodziców, którzy mają łatwo. A na pewno łatwiej. Przynajmniej dzisiaj. Co tu dużo gadać, oni nawet nie wiedzą ile skał i mielizn ominęli, nie mają świadomości ile pułapek zostało im darowanych. A Ty, tu i teraz masz pod górkę i zerkasz zazdrośnie.
Czytaj dalej...
trudne-emocjewyzwania-rodzicielskie

O co zadbać najpierw, kiedy dzieci są w dużych emocjach?

27 stycznia 2021
Twoje dziecko staje się odrzutowcem w chwili, kiedy wieża z klocków spotkała się z podłogą i nie może z tym nic zrobić, jego układ nerwowy odpala się i już. Przed nim lata mozolnej nauki rozpoznawania tego co go odpala, w jakich okolicznościach bardziej, a w jakich mniej, jak zadbać o system bezpieczeństwa.
Czytaj dalej...
trudne-emocjewyzwania-rodzicielskie

Tęsknota i rozłąka - jak wspierać dziecko?

22 listopada 2020
Rozłąka i tęsknota są nieodłącznym elementem emocjonalnego krajobrazu każdego dziecka i pojawiają się zazwyczaj już na bardzo wczesnym etapie. Naturalny bieg wydarzeń czyli rozpoczęcie przygody ze żłobkiem lub przedszkolem, to dla większości dwu i trzylatków etap mocno naznaczony tęsknotą.
Czytaj dalej...
trudne-emocje

Proszę porozmawiać z dzieckiem o jego zachowaniu w szkole.

21 października 2020
‘Michał, znowu dostałeś uwagę! Znowu! I 10 punktów ujemnych! A obiecywałeś, że się postarasz!’ Dalsza część rozmowy z dzieckiem, zależy od tego ile masz danego dnia siły, od liczby uwag, które pojawiły się w dzienniku w tym tygodniu i od zagęszczenia poważnych rozmów przeprowadzonych w temacie zachowania.
Czytaj dalej...
wyzwania-szkolne

Dziecko, które nie może się skoncentrować i zabrać do lekcji.

9 października 2020
Michał skup się! Dziecko tu jest zeszyt, nie za oknem, czego tam szukasz! Ile razy będziemy powtarzać to polecenie? Mówią w poleceniu podkreśl - to czemu ty bierzesz w kółko? Jak to nie wiesz co było zadane? To gdzie byłeś na lekcji? Czy Twoje dziecko ma kłopoty z samodzielną nauką, zabraniem się do lekcji i ... dokończeniem ich?
Czytaj dalej...
wyzwania-szkolne

Dziecko, które ma kłopoty z zachowaniem w szkole.

1 października 2020
Wyobraź sobie Michała, który systematycznie ma w szkole kłopoty. Dziś przeszkadzał na lekcji i pluł papierkami, wczoraj nie chciał wyjąć zeszytu, nie pozwolił nikomu zająć miejsca obok siebie i na wszystkich lekcjach udawał, że ma krwotok z nosa.
Czytaj dalej...
wyzwania-szkolne

Przerwa od przedszkola. Sposób na wsparcie dziecka

23 września 2020
„Jeśli pozwolę mu nie iść do szkoły czy przedszkola to będzie to wykorzystywał już zawsze i w obliczu trudności powie 'nie idę do szkoły”. Uroczyście przysięgam, że dzieci nie czyhają na potknięcia dorosłych, nie budują sekretnego schowka z bronią do wykorzystania na później."
Czytaj dalej...
trudne-emocjewyzwania-przedszkolne

O zasypianiu z misiem, lampką i ręką na głowie

1 sierpnia 2020
Dzieci boją się ciemności. I to jest rozwojowe, zależne też od wrażliwości dziecka i jego wyobraźni. Mogą mieć 15 lat i bać się ciemności. Ba, nawet mogą być dorośli i nie chcieć łazić po ogrodzie w ciemnościach. Polubienie się z ciemnością nie jest żadną sprawnością do zdobycia. Szczególnie jeśli ten lęk można opanować ... za pomocą lampki.
Czytaj dalej...
trudne-emocjewyzwania-rodzicielskie

Kiedy zachowanie Twojego dziecka jest coraz trudniejsze.

29 lipca 2020
Widzisz, że coś się dzieje z Twoim dzieckiem, coś niedobrego. Widzisz, jak zmienia się jego zachowanie. Chodzi wściekłe jak szerszeń, ma zły humor, jest nakręcone i pobudzone, przelewa się w nim rozdrażnienie. Wszystko jest na nie lub przeciwko niemu. Nawet ulubiona kąpiel w wannie staje się tsunami koszmaru (dosłownie).
Czytaj dalej...
trudne-emocjewyzwania-przedszkolnewyzwania-szkolne

Dlaczego kłamiesz?

21 czerwca 2020
Kiedy dziecko mimo zakazu gra na komputerze, poszarpie się z rodzeństwem, nie posprząta w pokoju, zapomni wyjść z psem na spacer lub ukryje pracę domową a potem mówi 'to nie ja' – niemal odruchowo pytamy ‘Dlaczego kłamiesz?'
Czytaj dalej...
trudne-emocjewyzwania-rodzicielskie

Kto się mną zaopiekuje kiedy będę starutki? Nie unikaj tego tematu.

16 czerwca 2020
- Mamunia, a kto się mną zaopiekuje kiedy będę starutki? Syneczek lat 6, systematycznie zakrzywia rzeczywistość i wraca do tematu starości i umierania.
Czytaj dalej...
trudne-emocje

Opinia o dziecku od wychowawcy. Ważne informacje dla rodzica i nauczyciela.

18 maja 2020
Czy jesteś rodzicem, który potrzebuje opinii od wychowawcy? Nauczycielem, który ma napisać opinię? I nie mówię tu o diagnozie w kierunku umiejętności szkolnych, mówię o trudnościach w obszarze radzenia sobie z emocjami i w obszarze umiejętności społecznych.
Czytaj dalej...
wyzwania-przedszkolnewyzwania-rodzicielskiewyzwania-szkolne

Czego kara może nauczyć dziecko?

11 maja 2020
Pomyśl o wszystkich sytuacjach w których mówisz „jak się spóźnisz, to koniec grania do piątku”, „jak nie zaliczysz polskiego zapomnij o wyjeździe na weekend”, „jak będzie pyskował tacie i niemiło odpowiadał koniec z kieszonkowym”.
Czytaj dalej...
kary-i-nagrodywyzwania-rodzicielskie

Jak wspierać dziecko z depresją?

26 lutego 2020
Jesteś pedagogiem, psychologiem szkolnym, wychowawcą, rodzicem. Nieistotne. Jesteś dorosłym, do którego przychodzi dziecko. Przychodzi i mówi: Jestem głupia, bezdennie. I jestem gruba, nikt na mnie nie może patrzeć. Jestem do niczego. Nic mnie już w życiu nie czeka, nic ciekawego”
Czytaj dalej...
wyzwania-rodzicielskiewyzwania-szkolne

O żegnaniu się w przedszkolu i ... dzieleniu spokojem.

23 lutego 2020
Syneczek  jest dzieckiem Wysoko Wrażliwym, ze wszystkimi dobrodziejstwami inwentarza. Do przedszkola chodzi na max 4h i po nich wychodzi ledwo żywy ze zmęczenia, wszystkie jego nadwrażliwości jadą na oparach.
Czytaj dalej...
trudne-emocjewyzwania-przedszkolne

Czy Twoje dziecko swobodnie używa tych słów?

10 lutego 2020
Wyobraź sobie, że twój syn jedzie na kolonie. Albo na zieloną szkołę. I drugiego dnia zaczyna coś go piec i szczypać. Okropnie. Nie śpi całą noc, tak szczypie. Najpierw ma nadzieję, że przejdzie, a potem już wie, że raczej nie. Dociera do niego, że trzeba iść poprosić o pomoc kogoś dorosłego. I to obcego.
Czytaj dalej...
trudne-emocjewyzwania-rodzicielskie

Pierwszy krok do lepszego zrozumienia złości Twojego dziecka

2 lutego 2020
Twoje dziecko buduje Taj Mahal z Lego lub po prostu barak dla legowych ludzików-budowlańców. Dzieło życia tego poniedziałku, co nie jest metaforą, bo jak ma niedużo lat to perspektywę czasową ogarnia do środy najdalej. Młodszy brat beztrosko wali kijkiem w to cudo architektury.
Czytaj dalej...
trudne-emocje

Obiecaj mi. O umowach zawieranych z dziećmi

27 stycznia 2020
Przypominasz sobie taką sytuacje? Umawiasz się ze swoim 4 latkiem, że nie będzie żebrał o autko w Lidlu, z 5 latkiem, że po jednym odcinku Psiego Patrolu wyłączy tablet bez gadania, z 10 latkiem, że nie będzie ganiał kotów na imieninach u babci
Czytaj dalej...
trudne-emocje

Depresja i czujne ucho rodzica

5 stycznia 2020
Słuchaj czujnym uchem, jak dziecko opowiada o doznanej porażce, przykrości. Czujnym, analizującym. Słuchaj bez bagatelizujących myśli „co ona może mieć za problemy”, „dzisiaj się pokłócił, jutro się pogodzi”, „człowiek nie nadąża za tymi aferami”.
Czytaj dalej...
trudne-emocjewyzwania-rodzicielskiewyzwania-szkolne
closechevron-downfacebook-squarebarsenvelopeangle-double-upyoutube-playinstagram